"Mees"

Interaktiivne film

2005

Aprillis 2005 osalesin rahvusvahelisel Mediamaticu Interaktiivse Filmi Laboris Tartu Kõrgemas Kunstikoolis.

Mis on interaktiivne film?

Interaktiine film on selline film, mille käiku saab publik mõjutada. Mõjutusvahendeid on erinevaid: arvutiga vaadates hiireklõps, klahvivajutus jne. , kinos vaadates istmete külge ehitatud nupud või helitundliku filmi puhul karjumine. Interaktiivne film on nonlineaarne jutustus, kus puudub ainuõige lõpplahendus. See sarnaneb inimese mõtlemisega, mis on samuti ringikujuline: me suudame mitut asja korraga mõelda ja mälus tekivad momentselt seosed erinevate asjade vahel. Esimene selletaoline film "Kinoautomat" valmis Tšehhimaal 1967. aastal.

Sissejuhatus minu interaktiivsesse filmi "Mees"

Olen elus teinud kaks interaktiivset filmi kahe erineva programmiga. Siin esitan Korsakow Systemiga tehtud projekti. Video on eestikeelne, inglise keelsete subtiitritega. Filmi aluseks on raamat "Naesterahwas neiu, mõrsja, abikaasa ja emana." Kirja pannud J.S. Rotaalia, õige nimega Jaan Spuhl. Trükitud Jurjewis 1898. Idee sain sellest, et endal pidid workshopile minnes klipid kaasas olema ja mul oli kodus häid videoliõke abikaasast. Otsustasin need kombineerida raamatutekstidega. Nii sündis Pedagoogiline Interaktiivne film "Mees" (ingl. k. "Male"). Filmi on peetud nii humoorikaks kui ka visuaalselt nauditavaks. Kuigi pooldan radikaalse feminismi ideid, on film pigem irooniline ja muhe kui tõsimeelselt õpetlik. Nii publik kui oma ala profid olid "Mehest" vaimustatud.

Video koosneb kahest osast: 1. mina mängimas ranget arsti, kes peab loengut 2. teemakohased kaadrid minu abikaasast ja sõbrast. Videos on viis teemat: alkohol, töö, armastus, teismeline ning hügieen ja kombed. Vaataja saab ise teemasid valida suure video all oleval thumbnailide ribal. Iga teema puhul kuuleb publik esmalt doktori lühikest ettekannet ja siis saab ise valida klipi, mis seda illustreerib. Kui suurel ekraanil on doktor, ilmuvad alla ritta kõik teemakohased klipid. Kui suurel linal on teemakohane klipp, ilmuvad alla ritta kõik doktorid, kel samal teemal veel sõna sekka on öelda. Kui ühes teemas kõik doktorid ära on kuulatud, ei ilmu see teema enam ning jääb vaid neli teemat jne. kuni lõpuks ilmuvad lõputiitrid, kui keegi 99 klippi ära suudab vaadata.

Raivo Kelomehe artikleid interaktiivse filmi kohta: "Kolmes saalis esitleb ennast Tulevikukino" ja"Arvutiklass mahub kolme kohvrisse". Samuti vt artikkel "Demokraatlik kino". Kunst.ee 2/2004.

Kahjuks hetkel seda filmi internetis ei näe, aga minult on võimalik osta surematu filmi "Mees" DVD. :)

Tagasi