Uurimus: miks poliitikas on vähe naisi? / Study: Why There are So Few Women in Politics? from Fideelia-Signe Roots on Vimeo.
Selle filmi tegin 2008. aasta EKL-i aastanäitusele "Vabaduse väljak". Tegu on absurditeadusega, mis üritab välja selgitada, miks eestis on vähe naispoliitikuid.
Samal teemal on kunst.ee noorte kunstnike biennaali projekt 2007.a.
Film algab faktidega, mis kõnelevad naispoliitikute nappusest eestis.
Seejärel räägib esoteerik Villu Põldma süsteemist, kuidas mehed teevad naisenergia arvel poliitikat ning toob näiteks Edgar Savisaare, kes saab kõigilt oma endistelt ja praegustelt naistelt pidevalt energiat. Sellele järgneb animeeritud skeem: SKEEM 1 „Kuidas naised Edgar Savisaarele energiat annavad”. Tegemist on sama skeemiga, mille tegin kunst.ee lisasse, aga videos on see animeeritud.Järgmisena räägib Vilja Savisaar oma mõtetest seoses naispoliitikute vähesusega meie riigis. Vilja arvab, et süüdi on ajakirjandus, mis esitab naisi ainult iluobjektidena ning ei huvitu naispoliitikute tõsisematest külgedest. „Eesti ühiskond ei väärtusta naispoliitikuks olemist,” arvab Vilja ning kurdab: „Kedagi ei huvita, et naine võib olla palju parem juht, palju tugevam poliitik…” Samuti ütleb ta välja, et eesti poliitika ei ole enam see koht, kus kõrge missioonitundega inimesed saaksid end teostada, sest hetkel käivad meil poliitikas vaid võimumängud ja intriigid. Vilja meenutab 90ndaid, mis olid hoopis teistsugused. Seda rääkides muutuvad ta niigi kurvameelsed silmad veelgi kurvemaks ning tema olek on pettunud ja väsinud.
Püüan Villu Põldma teooriale tõestust leida. Uurin, kuidas Vilja toetab oma abikaasat poliitilisel areenil. Vilja vastab, et kuna nad on mõlemad tipp-poliitikud, ei piirdu ta roll vaid kodusoojendaja ning sokipesija omaga, kuigi ka need tööd tulevad tal teha. Nad on pigem võrdsed partnerid, kes vajadusel on teineteisele toeks. Seejärel teatab Villu Põldma, et jumal on loom, kes tahab saada inimeseks. Seega paneb ta oma energiat inimesse ning saab inimese energiat vastu.
Järgmisena püüan Villu teooriale tõestust saada ning uurin, kust Vilja poliitika tegemiseks energiat ammutab. Selgub, et Viljal on mitmeid hobisid, näiteks võrkpall, tervishoid jne. Kõige markantsem on, et Vilja katsetas hiljuti uut ametit. Nimelt oli ta loomaarsti assistent ja ravis laudas suuri kariloomi. Siin leidub otsene, aga samas absurdne seos Villu Põldma loom-jumala teooriaga. Poliitik ravib loomi. Loomad annavad talle energiat poliitikaga tegelemiseks ning samas võtavad temalt inimese-energiat endale, et saada ise inimeseks. Vilja väidab, et kõik sellised väljakutsed annavad talle energiat. Vestluse ajal tundub ta olevat suhteliselt väsinud ja energiast tühi. Villu Põldma kahtlustaks kindlasti, et Vilja on oma energia meestele ära andnud.
Nüüd ongi Villu kord rääkida. Ta ütleb, et meestele energia andmine on vaid pool häda, aga kui veel lapsed ka on, kaotab inimene veelgi rohkem energiat. „Seepärast mida vanemaks inimesed saavad, seda haigemaks jäävad”.
Vilja Savisaart häirib eesti ühiskonna tigedus. „Minu arvates eesti ühiskond hävitab end sellega, et me oleme muutnud väikeseks, tigedaks rahvuseks, kes ei taha ühtegi võõrast endale lähedale lasta…” Vilja arvates peaks asju ajama leebemalt ja pehmemalt nii riigi tasemel kui ka perekonnas. „Ma üldse ei saa aru nendest peretülidest, kus tülitsetakse, kakeldakse, politsei käib…?” Kui keegi ei saa mingist nähtusest aru, tuleb appi Villu Põldma, kellel on selgitus igaks elujuhtumiks: „Kui mees ja naine tülitsevad, siis vabaneb see emotsionaalne energia ja jumal toitub sellest.”. Tegin sellele teooriale ka skeemi. SKEEM 2 „Kuidas jumal inimestelt energiat võtab?”. Seejärel selgitab Villu Põldma, et energiapärandus on see, et naine annab suure tüki energiat tütrele ja mees pojale. Kui naisel on palju tütreid, tema enda energia ning sellega seoses poliitikavõime väheneb. „Sellepärast saavadki poliitikat teha ainult vanatüdrukud nagu Ergma ja…”.
Vilja Savisaar küll ei tundu kahetsevat, et ta tütre sünnitas, sest ta väidab, et lapse sünd muutis teda märksa tähelepanelikumaks ja hoolivamaks kui ta enne oli. „Emaroll kasvatab vaistlikkuse tunnet naises”. Vilja arvab, et naine muutub tundlikumaks ja sensitiivsemaks kohustuste tõttu, mida temalt elus oodatakse. Samas ütleb Vilja, et ootab aega, kus ka mehed tohivad tundeid väljendada. Küsin, kas Edgar Savisaar on õnnest või kurvastusest nutnud. Vastuseks tuleb, et kurvastusest on ta nutnud küll, aga mitte õnnest. „Ei tea, kas pole nii suurt õnne olnud või…”
Mida kokkuvõtteks öelda? Mida me teada saime? Mida me ei saanud teada?
Küsimus oli, miks on vähe naispoliitikuid. Kumbki ütles oma arvamuse. Kumma arvamus on õige, jääb vaataja otsustada. Kahe inimese arvamuste põhjal ei saagi mingit universaalset tõde teada. Film pole tõsiteaduslik uurimus. Kunstnik ei pea teadlast mängima.