Fideelia kunst pulmavideo video maal performance fotograafia CV

Sõit tööle / Journey to Work

Näitus Tallinna ülikoolis

24.11. 2021 - 15.02. 2022

Eesti keeles

Sel näitusel kombineerin enda ja tuntud nõukogudeaegse naismehhanisaatori Elmina Otsmani (1924-2012) mõtisklusi tööst ja tööl käimisest, nii et tekiks töötava naise lugu ja kuigi tegu on kahe erineva looga, on neis palju ühist. See asjaolu lubab teha suuremaid üldistusi. Elmina loo jutustavad tema päevikuväljavõtted, minu loo aluseks on selfied, mis on tehtud teel tööle ja 2018. aasta kalendermärkmik. Tol ajal töötasin laos komplekteerijana.

fideelia tõstukil 2018
Mina oma sünnipäeval tööl tõstukit juhtimas. Märts 2018

Töötamise alguskuudel olin veel EKA doktorant, katseaja lõpp langes kokku kraadi kaitsmisega ning edaspidi juba jätkasin laos, kuigi olin juba saanud EKA-st doktorikraadi. Kuna mul olid tõstukijuhiload, võisin vajadusel kasutada töö juures tõstukit. Lubade tegemisel oli inspiratsiooniks just Elmina Otsman, kellele meeldis üle kõige traktorit ja kombaini juhtida. Tööl ega palgal viga ei olnud, ent ületunnid, ajapuudus, stress, unevõlg ja ebaterve õhkkond ei olnud pikaajalist pingutust väärt.

fideelia näituse avamine
TLÜ Euroopa saali seinale jõudis 67 selfiet ja 37 lühikest tekstilõiku

Elmina Otsmanist on maha jäänud päevikutekstid, millele toetudes saab välja arvutada, et Otsman vedas 1973. aastal põldudelt ära 446 koormat kive. See on mütoloogilise hiidnaise jõuga tehtud töö. Lisatasu selle eest ei makstud, küll aga oli Otsmanil kergem puhastatud põllult kombainiga vilja lõigata.

elmina otsman kombainil 1966
Elmina Otsman kombaini juhtimas 1966

Erinevalt minust töötas Otsman endale südamelähedasel ametil, mida ta oli õppinud. Paraku tekitas töö tallegi stressi, pisaraid ja unetuid öid.

fideelia näituse avamine
Näitusevaade. Esiplaanil minu lugu, taamal Elmina lugu

Naistel on nende ajaloolise rolli tõttu „tubli tüdruku“ taak: selleks, et silma paista, tuleb töötada meestest paremini ja rohkem, kuid sageli madalama palga eest ja viletsamates tingimustes. Tugev ja ennastkehtestav naisekuvand nõuab esiletõstmist.

E.Otsmanist saab lisaks lugeda minu doktoritööst Naine kui kangelane.

Näitus leidis aset TLÜ teadusprojekti "Soolise palgalõhe vähendamine" raames. Uuringu tellis ja uuringut rahastab Eesti Teadusagentuur Euroopa Regionaalarengu Fondist programmi RITA kaudu Sotsiaalministeeriumi eesmärkide elluviimiseks.

Suur tänu Eve Kiiler, Kristiina Oppi, Barbi Pilvre jpt!

 

In English

Artist is combining written memories and pictures of herself driving to work and a famous Soviet labor heroine Elmina Otsman (1924-2012) from the viewpoint woman’s daily work and life. Fideelia was working in the warehouse during her PhD studies. She owns forklift license so she was able to work on the forklift as well. The job and the salary were all right but working overtime in stressful situations and experiencing even workplace bullying of some degree, Fideelia decided to leave after 13 months.

elmina otsmani päevikulehed
Näitusevaade. Elmina Otsmani päevikuväljavõtted aastast 1973


Elmina Otsman loved her work more than anything else, yet she also experienced some bullying, stress and unwelcoming attitude at work. Woman’s place have been at home through history so if women want to succeed they have to work harder and better than men but their salary is often lower and the work conditions poorer.

fideelia opening
Elmina Otsmani päevikulehti oli kokku 40, kuid seinale mahtusid vaid pooled


It is important to give women voice so they can tell their stories from their own perspective and set a good example for the younger generations.

Video näitusest

Tagasi