Mehe tee

Isiknäitus Draakoni galeriis

2009

Teel olek, teekond ja tee, viidates liikumisele ja rännumeestele on väljendid, mida on ajalooliselt rohkem kasutatud pigem seoses meeste kui naistega. Sellist sõna nagu „rännunaine“ pole olemas. Ülekantud tähenduses võib tee all mõelda eluteed. „Naise tee“ kõlab kuidagi kahtlaselt, justkui ei saaks ta kuhugi mujale liikuda kui allapoole, näiteks lõbunaiseks. Emaks võib ka hakata. Isegi tänapäeval, mil naiste saavutusvajadus on meestega võrdne ja nad on ühiskondlikult sama aktiivsed kui mehed, arvatakse, et tegelikult oleks naisele kõige õigem oma „ürgset kutset“ järgides lapsi ilmale tuua ja et naise saatus sõltub sellest, kui hea mehe ta leiab. „Mehe tee“ kõlab uhkelt ja kangelaslikult, sest ühiskond on pidanud vajalikuks, et mehel oleks oma tee, mida mööda käia ja oma täht, mida järgida. Ei olnud just väga ammu, kui eesmärgipärasust ja sihikindlust mehelikeks joonteks peeti. Paljud on selles siiamaani veendunud.

1

Soorollid on pidevas muutumises. Radikaalse feministina arvan, et enamus käitumisjooni, mida peetakse naiselikuks või mehelikuks, on sotsiaalselt konstrueeritud ja neid saab ka ümber konstrueerida. Mehed ei ole loomupäraselt agressiivsed ja naised sünnist saadik emotsionaalsed. USA tuntud meesuurija Michael Kimmel nendib: „Kõige masendavam ütlus, mida olen kuulnud, on et „poisid jäävad poisteks“.

2

Näitusega „Mehe tee“ esitan väljakutse kinnistunud soorollidele. Kas elueesmärkide ja ambitsioonide puudumine on ebamehelik? Miks kardetakse, et mehed, kes koos teiste meestega fotograafile alasti poseerivad, võivad mõjuda homodena? Kas majapidamistööde tegemine paiskab mehelikkuse põrmu?

3 4

Näitus koosneb filmist ja meesaktifotodest. Näituse osaks olid ka üle värvitud meesaktid, kes näituse avamisel seebimulle puhusid.

Film „Mehe tee“ näitab, et ühiskond näeb soorolle kõverpeeglis ja oleks aeg need ümber mõtestada.Idee pildistada meesakte looduses tekkis tahtmisest vildakas nägemus soostereotüüpidest ümber pöörata. Läbi ajaloo on loodusega seostatud pigem naist kui meest. Mees on sümboliseerinud ratsionaalset puhast mõistust ja kultuuri, naine aga ürgset, irratsionaalset ja metsikut loodust. Fotokaamera ees on tavaliselt poseerinud end mehe jaoks ilusaks teinud naine. Nüüd on kõik teisiti.

5

Tänud: Indrek Mänd
Toetajad: Eesti Kunstnike Liit ja Eesti Kultuurkapital

 

Vaata filmi Mehe tee, mis võitis ESIKOHA eest Eesti Vabariigi 46. Mittekommertslike Filmide Autorite Liidu festivalil.

Vaata aktigaleriid

Mehe tee Klassikaraadios

Artikkel Ants Juskelt Päevalehes

Intervjuu Sirbis

Intervjuu Artišokis

Allpool on näituse avamise pilte Jaan Klõsheikolt

 

 

avamine

 

avamine

 

avamine

 

avamine

 

avamine

 

avamine

 

avamine

Tagasi