Mehe tee /Man's Path

Fotograaf Fideelia /Photos by Fideelia

Tänud: Indrek Mänd / Many thanks to Indrek Mänd

2009

Fotod on autorikaitse objektiks! Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 License.

Eesti keeles

Aktifotod meestest looduses on osa minu 2009. aasta septembris Draakoni galeriis toimunud isiknäitusest „Mehe tee“. Läbi ajaloo on loodusega seostatud pigem naist kui meest. Mees on sümboliseerinud ratsionaalset puhast mõistust ja kultuuri, naine aga ürgset, irratsionaalset ja metsikut loodust, mida tuleks taltsutada. Naisakt oli levinud žanr nii enne kui pärast fotograafia leiutamist. Naisakti on peetud loodusse loomulikult sulanduvaks. See tekitab seoseid emakese maa pehmete naiselike vormidega, veega, mis on naiselik algelement, valge peenikese liiva, pilvekeste, lillede ja palju muuga. Naisakt kaamera ees on allutatud mehe pilgule (ing k. male gaze) isegi, kui fotograaf on naine. Mõiste „mehe pilk“ juurutas briti filmiteoreetik L. Mulvey 1975. aastal, tuues näiteks passiivsed naiserollid Hollywoodi filmides, mis taastoodavad mehelikus kultuuriruumis väljakujunenud vaatamisviise. J. Berger kirjutas oma tuntud tekstis „Ways of Seeing“: "Mehed tegutsevad, naised ilmuvad. Mehed vaatavad naisi. Naised vaatavad, kuidas neid vaadatakse. Mehe pilgu peaaegu kategoorilist rangust illustreerib fotograaf Peeter Toomingu kunagine seisukoht: „Tütarlaps, neiu, naine, ema, daam – kas võib üldse leida midagi fotogeenilisemat kui o m a rollis püsiv naine?! Ja kas võib leida midagi kurvemat, kui rollist eemaldunud naine? Mõlemad aga on fotograafile ahvatlevad objektid.“ (Nõukogude naine 1985-1). Milline on naise o m a roll, selle määrab muidugi patriarhaalne ühiskonnakorraldus. Aeg on edasi läinud ning aina sagedamini on naisfotograafi objektiivi ees meesakt.

Pooside valikul lähtusin kompositsioonist ja spontaansusel oli kindel koht. Fotod ei ole Photoshopis töödeldud. Valgustingimused lõin koha peal. Värvidega proovisin luua pooleldi müstilise maailma, milles tegutsejad on muutunud looduse osaks.

In English

The goal of these photos is to show the surreal absurdity of men who doesn't have life path and also to carry on male nude tradition, which is not as long as female nude's. I haven’t edited the photos in Photoshop or other editing programs. The light and colors were created in location. I used several studio strobes which I covered with color filters.

 

1

 

2

 

3

 

4

5

6

 

7

 

8

 

9

10

 

11

 

12

 

13

 

Tagasi

Back